BODI SOC
Domov » BODI SOC
BODI SOC – Krepitev podpornega okolja za socialna podjetja na območju kohezijske regije Vzhodna Slovenija
RASR, d.o.o. je bila skupaj s partnerjema Zavod VITICA, Gornja Radgona, so.p. in Zavod SLOKVA, so.p. iz Slovenj Gradca uspešna na javnem razpisu. pridobili so sredstva za izvajanje projekta BODI SOC – Krepitev podpornega okolja za socialna podjetja na območju kohezijske regije Vzhodna Slovenija (KRVS).
Projekt BODI SOC je usmerjen v vzpostavitev učinkovitega in vzpodbudnega podpornega okolja za socialna podjetja, ki bo prispevalo h krepitvi veščin in kompetenc socialnih podjetij, povečalo možnosti za ustanavljane novih socialnih podjetij, spodbujalo rast obstoječih socialnih podjetij, okrepilo informiranost socialnih podjetij za razvoj in promocijo socialnega podjetništva, prispevalo k ustvarjanju novih delovnih mest ter povezovanj socialnih podjetij z lokalnim okoljem, raziskovalnimi in izobraževalnimi organizacijami ter gospodarstvom s ciljem ustvarjanja pogojev za boljši dostop na trg.
V okviru projekta načrtujemo aktivnosti v vseh osmih razvojnih regijah KRVS v okviru katerih bomo izvedli najmanj 42 svetovanj, več kot 90 ur usposabljanj, več kot 24 ur delavnic in nefinančno podprli najmanj 42 socialnih podjetij.
Ciljne skupine projekta so obstoječa ter potencialno nova socialna podjetja, ki so registrirana ali v procesu registracije, skladno z Zakonom o socialnem podjetništvu – ZSocP ter ostali akteriji ekosistema za podporo socialni ekonomiji.
Pomembno vlogo pri projektnih aktivnostih imajo pridruženi partnerji iz celotnega območja KRVS, to so: Razvojni center Murska Sobota, RRA Zeleni kras d.o.o., Fundacija za izboljšanje zaposlitvenih možnosti Prizma, ustanova, Zavod KNOF so. p., Center ponovne uporabe d.o.o., so. p., Razvojni center Srca Slovenije, d.o.o., Zavod KONC so. p., Društvo Naprej, so.p., Regionalna gospodarska zbornica Celje, Razvojni center Novo mesto, Ekološka zadruga z.b.o., so. p., Regionalna razvojna agencija Zasavje, Društvo Naprej, so.p..
Projekt sofinancirata Republika Slovenija, MGTŠ in EU iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
RASR, Razvojno agencijo Savinjske regije d.o.o., je kot subjekt spodbujanja razvoja regije, leta 2010 ustanovilo 31 občin Savinjske regije. Kvalitetno in strokovno izvajanje splošnih razvojnih nalog (SRN). Koordiniramo sodelovanje med občinami in razvojnimi akterji Savinjske regije ter državnimi službami na področjih regionalnega razvoja, gospodarstva, turizma, človeških virov, inovacij in varstva okolja.
Regijske projekte uresničujemo tudi s pridobivanjem državnih in evropskih sredstev ter si tako širi partnersko mrežo, pridobiva nova znanja in izkušnje tudi na področju mednarodnega sodelovanja.
Vizija razvojne agencije stremi k trajnostnem razvoju celotne regije, ki zaradi svoje raznolikosti in geografske pozicije predstavlja edinstveno, inovativno in prepoznavno razvojno okolje. Želimo biti prepoznani kot institucija, ki v tem prostoru deluje za dvig ravni blaginje in kakovostnejše življenje za vse prebivalce Savinjske regije.
Poslanstvo razvojne agencije je uresničevanje razvojnih projektov Savinjske regije, ki sledijo zastavljenim razvojnim prioritetam. Kot vodilna regijska razvojna agencija poznamo nove strateške razvojne potenciale v Savinjski regiji, ki jih je možno uporabljati danes ali v bližnji prihodnosti za uravnotežen razvoj.
SLOKVA, ZAVOD ZA RAZVOJ NEIZKORIŠČENIH POTENCIALOV, SO. P.
Zavod Slokva, so. p., je prvo socialno podjetje na Koroškem. Nastalo je kot odgovor na vse višjo brezposelnost in socialno izključenost ter zavedanje o pomenu trajnostnega razvoja in zdravega načina življenja.
Opravljamo dejavnosti v javnem interesu in se pri svojem delovanju trudimo dosegati družbeno koristne cilje. Redno in z veseljem se udeležujemo raznih prireditev, ki jih organizira lokalna skupnost, NVO, socialna podjetja,…, kajti povezovanje je nujno pri uresničevanju naše vizije. Izvajamo razne projekte v katere vključujemo otroke, starejše, predstavnike najbolj ranljivih ljudi na trgu dela, projekte za razvoj kmetijstva in podeželja, kulturne projekte v obliki delavnic za otroke, delavnice v sklopu projekta za oživljanje mestnega jedra, delavnice za starejše v okviru programov za starejše. Vsako leto sodelujemo na dogodkih kot so Dan za spremembe, Tednih vseživljenjskega učenja, Parada učenja, Mirovniški festival, Festival drugačnosti, ipd., kjer predstavljamo naše podjetje in aktivnosti, ki jih izvajamo večino za uporabnike brezplačno.
Od leta 2014 smo vpisani v register prostovoljskih organizacij, z nami pa sodeluje že preko 40 prostovoljcev. Od leta 2018 smo izvajalec ukrepa APZ Učne delavnice, po zaključku usposabljanja pa smo do sedaj v Zavodu SLOKVA zaposlili 7 posameznikov. Ves čas se trudimo v naše programe vključiti ranljive skupine ljudi, ki so iz različnih razlogov socialno izključeni.
Socialno podjetništvo predstavlja odgovor na številne izzive sedanje družbe, ki jih je potrebno premostiti. Ena izmed osnovnih naravnanosti socialnega podjetja je krepitev družbene solidarnosti in povezanosti. V Zavodu Slokva, so. p. si zares prizadevamo za socialno vključenost ranljivih skupin ljudi. S tem namenom smo se prijavili na javni razpis Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Z uspešno vlogo smo tako v jeseni 2019 pričeli izvajati projekt Socialne aktivacije za Koroško, katerega namen je opolnomočenje ranljivih oseb, osvajanje novih in nadgradnja njihovih obstoječih kompetenc ter omogočanje ponovne vključenosti v družbo preko različnih družbenih aktivnosti – v obliki delavnic in predavanj ter tudi praktičnega usposabljanja pri zunanjih delodajalcih. Trudimo se čim več oseb pripeljati bližje trgu dela ter izboljšati njihovo zaposljivost in zaposlenost.
Iz izkušenj lahko povem, da je izvedba programa socialne aktivacije pod okriljem socialnega podjetja zaradi same naravnanosti programa socialne aktivacije lahko bolj plodna, hkrati pa tudi samo okolje udeležencem programa omogoča varno počutje za njihov razvojni potencial. Prav tako se trudimo z nenehnim razvojem kadra, obravnavamo raznolike strokovne vsebine, zaradi česar zmoremo udeležencem programa socialne aktivacije ponuditi podporo in usmeritve za izboljšanje njihove življenjske situacije.
Imamo veliko referenc na področju razvoja podeželja, naši začetki pa so bili prav na področju kmetijstva – prodaja tržnih viškov kmetij. S prijavami na različne javne razpise se trudimo, da se bi podeželje razvijalo, da se kmetovanje ne bi opuščalo, za lastnike kmetij smo v preteklosti razvili informacijsko platformo iFarmer, ki je lastnikom kmetij na voljo brezplačno.
Izvajali in uspešno zaključili smo številne projekte na področju pametnega kmetijstva, katerih cilj je bil informirati širšo javnost, predvsem pa vključiti lastnike kmetij in jih spodbuditi k aktivnemu sodelovanju in povezati različne akterje (strokovnjake s področja kmetijstva, raziskovalce, svetovalce, kmetije, podjetja, izobraževalne institucije).
V teku so tudi projekti v okviru Podukrepa 16.5 Podpora za skupno ukrepanje za blažitev podnebnih sprememb ali prilagajanje nanje ter za skupne pristope k okoljskim projektom in stalnim okoljskim praksam za projekte EIP.
Kontakt:
info.slokva@bodisoc.si
Spletna stran: www.slokva.si
Zavod Vitica je nevladna in neprofitna organizacija s statusom socialnega podjetja, ki deluje v javnem interesu. Izvajamo storitve in programe za podporo starejšim in drugim ranljivim skupinam prebivalstva v njihovem življenjskem okolju. Posameznikom nudimo celovito in čim bolj prilagojeno pomoč in podporo z namenom dviga njihovih socialnih in drugih kompetenc, da bi čim lažje uresničevali svojo vizijo bivanja v skupnosti. V okviru testilne dejavnosti zagotavljamo potrošnikom širok nabor šiviljske ponudbe. Zaposlujemo osebe iz ranljivih ciljnih skupin prebivalstva, upoštevamo principe krožnega gospodarstva in zasledujemo potrebe prebivalstva pri reševanju njihovih problemov.
Kontakt:
info.vitica@bodisoc.si
Dunja Ficko, dunja.ficko@vitica.si
Zora Borko, zora.borko@vitica.si
Spletna stran: www.vitica.si; www.trgovina.vitica.si